30 września, niedziela | 13:00

Art Hotel

Uwaga: wydarzenie w języku angielskim!

W 1986 r. cały świat zwrócił uwagę na dzisiejszą Ukrainę, kiedy 26 kwietnia doszło do katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Była to największa tragedia w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. W jej efekcie po Europie rozprzestrzeniła się chmura radioaktywna, a z samego terenu Czarnobyla i pobliskiej Prypeci trzeba było ewakuować ludność.

Jeszcze w tym samym roku 60 km od strefy katastrofy zapadła decyzja o budowie zupełnie nowego miasta Sławutycza, zbudowanego od podstaw według modernistycznych założeń. Już w 1988 r. w Sławutyczu zamieszkali byli pracownicy elektrowni oraz przesiedleni mieszkańcy Czarnobyla i Prypeci. W sumie miejscowość została zaprojektowana dla 25 000 mieszkańców i do dziś pozostaje najmłodszym ukraińskim miastem.

Od 2014 r. odbywa się tam Festiwal Filmu i Urbanistyki 86” jedyna taka impreza na Ukrainie. W ramach wydarzenia prezentowane są najlepsze filmy o tematyce miejskiej i urbanistycznej, a także odbywa się szereg wydarzeń towarzyszących związanych z rozwojem współczesnych miast.

Zapraszamy na spotkanie z Nadią Parfan, dyrektorką festiwalu 86”, która przedstawi Państwu imprezę, a przede wszystkim samo miasto. Tym wydarzeniem rozpoczynamy cykl prezentacji ciekawych, ale jeszcze nie wszystkim znanych, miast Europy, żeby nadać idei większą spójność, będziemy zapraszać miejsca, w których pojawia się jakaś interesująca historia filmowa. Całość będzie działa się pod wspólną nazwą MIASTOmovie meets”.