JURY KONKURSU

Aleksandra Hamkało

aktorka

Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST, filia we Wrocławiu. Ukończyła również IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu. Z równym powodzeniem grywa na deskach teatru, występuje w kinie i w serialach telewizyjnych. Zagrała m.in. w filmach: „Big Love`` Barbary Białowąs (2012), „Ziarno prawdy`` Borysa Lankosza (2014) czy „Gotowi na wszystko. Exterminator`` Michała Rogalskiego (2017). Szerszej publiczności znana jest z roli Julki Burskiej w serialu „Na dobre i na złe``. Współorganizatorka wrocławskiej odsłony targów Bakalie. Zagorzała miłośniczka kina, dalekich podróży i dobrego jedzenia. Żona dziennikarza muzycznego, Filipa Kalinowskiego, mama Jagny.

Nadia Parfan

współzałożycielka festiwalu „86” w Sławutyczu

Studiowała kulturoznawstwo i antropologię. W latach 2014-15 uczestniczyła w kursie DOK PRO w Szkole Wajdy. Jej debiut „Reve ta Stohne w trasie” został wyróżniony na DocudaysUA IFF oraz brał udział w Warszawskim Festiwalu Filmowym w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Jest współzałożycielką festiwalu „86” w Sławutyczu na Ukrainie. Jest producentką kreatywną MyStreetFilmsUkraine oraz amerykańsko-ukraińskiego filmu „Love Me” (2014) w reżyserii Jonathana Narducci. Obecnie pracuje jako asystenta reżysera przy „(N)OSTALGII”, hybrydowym filmie Vicki Thornton.

Juho-Pekka Tanskanen

reżyser filmu „Czekając na Barcelonę”

Urodził się w 1988 roku w Helsinkach. W 2014 roku ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Lahti. Od tamtej pory jest aktywny zawodowo w fińskim przemyśle filmowym. Jest również współzałożycielem firmy produkcyjnej Danish Bear Production. „Czekając na Barcelonę” jest jego pełnometrażowym debiutem.

Magdalena Chmiel

Katowice Miasto Ogrodów

absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Odbyła staż Parlamencie Europejskim, w przeszłości związana była z organizacjami studenckimi, aktualnie działa także w stowarzyszeniu GRUBA. Obecnie pracuje w instytucji Katowice Miasto Ogrodów. Odpowiada za promocję i komunikację ze społecznością w Medialabie Katowice, współkoordynuje projekt badawczy Shared Cities: Creative Momentum oraz koordynuje grupę roboczą przygotowującą wystawę o ulicy Kościuszki w Katowicach. Zajmuje się także marketingiem i PRem w Kava Studio.

Beata Chomątowska

pisarka

Pisarka, dziennikarka, prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, stała współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”. Autorka książek: „Stacja Muranów”, „Pałac. Biografia intymna”, „Lachert i Szanajca. Architekci awangardy” oraz „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie”. Za „Stację Muranów” otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej oraz była nominowana do Nagrody im. Jerzego Turowicza i Gwarancji Kultury.

Aleksandra Czupkiewicz

architektka

Ur. 1991 we Wrocławiu architektka w Maćków Pracownia Projektowa, doktorantka na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wielokrotna laureatka konkursów polskich i zagranicznych. Projektuje scenografie i instalacje, publikuje w Architekturze-murator, współautorka książki o Stefanie Müllerze oraz będącej w opracowaniu monografii Jana Szpakowicza. W 2018 roku prowadziła panel Kobiety w Architekturze w ramach spotkania Młodzi do Łodzi. W wolnym czasie prowadzi bloga Wątki, poświęconego tematyce architektury w filmie.

Dr Michał Dębek

dyplomowany planista przestrzeni

Doktor psychologii, dyplomowany planista przestrzeni, z zawodu i pasji marketer, przez ponad dziesięć lat praktykujący na kolejnych szczeblach kariery – od animatora promocji w hipermarketach, przez specjalistę i menedżera, do dyrektora marketingu. Właściciel firmy konsultingowej Merit Lead. Od kilku lat specjalizuje się w badaniach miejskich przestrzeni handlowo-usługowych, szczególnie eksplorując ich odbiór społeczny. Wykładał m.in. na wrocławskiej Politechnice, w Wyższej Szkole Bankowej i na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie uczył psychologii konsumpcjonizmu, ekonomicznej, zarządzania i reklamy oraz metodologii badań społecznych. Był twórcą i kierownikiem specjalizacji edukacyjnej z psychologii konsumenta i zarządzania doświadczeniem konsumenckim w Instytucie Psychologii UWr.

Agnieszka Imiela-Sikora

menedżerka kultury

Z wykształcenia nauczycielka języków obcych, od lat pracująca jako menedżerka kultury, kierowniczka Fundacji Bente Kahan, producentka imprez kulturalnych, tłumaczka. Z zamiłowania społeczniczka – wiceprezes Akcji Miasto i członkini Społecznej Rady ds. Polityki Rowerowej. Jako Ambasadorka Rowerowego Wrocławia promowała projekty rowerowe w WBO. Na co dzień z pasją fotografuje swoją pracodrogę, a w czasie wolnym podróżuje śladami zapominanych kultur i miejsc.
fot. Piotr Spigiel

Aleksandra Lipczak

autorka

Jest absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiowała też filologię hiszpańską, polonistykę i studia bliskowschodnie. Publikowała między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Wysokich Obcasach”, „Dużym Formacie”, „Polityce” i Culture.pl. Nominowana do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne. Laureatka czwartej edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego, którego efektem jest głośny reporterski debiut książkowy „Ludzie z Placu Słońca”. Przez sześć lat mieszkała w Barcelonie.
fot. Maciej Zygmunt

Małgorzata Łuczyna

artystka

Mieszka i pracuje w Bielsku-Białej i Krakowie. Absolwentka edukacji artystycznej (UAM). Uczestniczyła w kilku rezydencjach i stażach zagranicznych. Prace wystawiała w Polsce i zagranicą, między innymi w Czechach, Litwie, Wielkiej Brytanii, Argentynie. Zajmuje się fotografią, sztuką nowych mediów, oraz różnymi formami działania w przestrzeni publicznej. Współpracuje z Jackiem Złoczowskim tworząc grupę „Większe zło”. info: www.luczyna.art.pl

Emilia Mazik

koordynatorka programu Short Waves Festival

studiowała filozofię i zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2014 roku związana z Fundacją Ad Arte w Poznaniu, w której jest odpowiedzialna za koordynację projektów i współpracę międzynarodową. Zrealizowała kilkanaście interdyscyplinarnych projektów w obszarze kultury audiowizualnej, działań edukacyjnych oraz projektów promujących polskie kino za granicą. Od 2015 roku jest programerką i koordynatorką programu Short Waves Festival - festiwalu filmów krótkometrażowych, którego 11. edycja odbędzie się w marcu 2019 roku w Poznaniu.

Grzegorz Piątek

Fundacja Centrum Architektury

Krytyk architektury, kurator, publicysta, z wykształcenia architekt. Od 2011 roku współprowadzi Fundację Centrum Architektury, gdzie odpowiada za publikacje książek m.in. Jane Jacobs i Le Corbusiera. Autor biografii Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego (Wydawnictwo WAB, 2016). Współautor innych publikacji poświęconych architekturze, m.in. Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku (z Jarosławem Trybusiem i Marcinem Kwietowiczem, 2013) czy AR/PS. Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka (2012), cyklu Archimapa. W latach 2005-2011 członek redakcji miesięcznika „Architektura-murator”. W 2013 roku pełnił funkcję naczelnika Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej w warszawskim ratuszu. W 2008 roku współtworzył wystawę Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings nagrodzoną Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji.

Hans-Christian Post

reżyser filmu „Do kogo należy miasto?”

Doktor habilitowany na kulturoznawstwie Uniwersytetu Południowej Danii. Naucza, m.in. architektury, urbanistyki i tworzenia filmów. Wcześniej pracował jako researcher, scenarzysta i kierownik produkcji w berlińskiej firmie produkującej filmy dokumentalne (WTS-mixmedia). W 2015 roku ukończył swój pierwszy dokument “Last Exit Alexanderplatz” oparty na pracy doktorskiej pod tym samym tytułem, również jego autorstwa. Film był wyświetlany na ponad dwudziestu festiwalach, a pojedyncze projekcje odbywają się po dziś dzień. „Do kogo należy miasto?” to jego drugi dokument.

Pauls Sng

reżyser filmu „Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy”

filmowiec i pisarz o korzeniach brytyjsko-singapurskich, którego prace skupiają się na ludziach podważających status quo. W 2015 założył Velvet Joy Productions, dzięki której zgłębia życiorysy i prace ludzi zapomnianych, zmarginalizowanych lub niereprezentowanych w mainstreamowych mediach. Jego projekty to, m.in. „Sleaford Mods: Invisible Britain”, „Poly Styrene: I Am a Cliché” – dokument celebrujący życie i twórczość legendy punk rocka X-Ray Spex, oraz „Invisible Britain: Portraits of Hope and Resilience” – fotoksiążka etnograficzna, której premiera jest przewidziana na listopad 2018.

Tomasz Stefanicki

Oficera pieszy

z wykształcenia politolog. Od 2015 r. zatrudniony na stanowisku ds. rozwoju przestrzeni publicznej dla ruchu pieszego we wrocławskim magistracie. Powszechnie funkcjonuje pod nazwą „oficera pieszego” i jest obecnie prawdopodobnie jedyną osobą sprawującą taką funkcję w Polsce. Odpowiadał m.in. za opracowanie wrocławskich standardów pieszych, wyznaczenie nowych przejść dla pieszych na największym węźle przesiadkowym Wrocławia, opracowanie zasad rozwoju strefy płatnego parkowania. Obecnie koordynuje prace związane z opracowaniem koncepcji liczącej 7 km pieszo-rowerowej obwodnicy południowo-zachodniej części Wrocławia.

Franciszek Sterczewski

aktywista, animator kultury miejskiej

aktywista, animator kultury miejskiej, kurator wydarzeń związanych z architekturą, stale współpracujący m.in. z Malta Festival, MIASTOmovie, Centrum Kultury Zamek i Short Waves Festival. Organizator akcji, takich jak Piknik na Placu Wolności, Pstryk, Pogrzeb Zimy, czy Parking Day, które pełnią rolę komentarza do stanu społeczno-architektonicznej tkanki miasta. Inicjator poznańskiego Łańcucha Światła mającego na celu obronę niezawisłości sądów i budowę społeczeństwa obywatelskiego.
Pracownik Międzynarodowych Targów Poznańskich, odpowiedzialny za otwieranie targów na miasto.

Piotr Szymański

naukowiec, analityk danych i społecznik

Na co dzień łączy studia doktoranckie w Katedrze Inteligencji na Politechnice Wrocławskiej z rolą inżyniera uczenia maszynowego w IntelligentWire. Zajmuje się poprawą jakości życia we Wrocławiu jako prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia oraz wiceprzewodniczący Rady Osiedla Brochów. Stypendysta programu Top 500 Innovators na Stanford University. Współtwórca pracowni design thinking Shopa przy Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy i kierunku data science na Politechnice Wrocławskiej.

Magdalena Śliwińska

analityczka danych

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na wydziałach Architektury i Informatyki i Zarządzania. W analizę danych wkręciła się studiując informatykę, kiedy wymarzyła sobie połączenie doświadczenia z dwóch kierunków. Prywatnie miłośniczka dobrego reportażu i saksofonistka.

Paulina Wieczorek

programerka Short Waves Festival

Absolwentka kulturoznawstwa i filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Koordynatorka konkursów i programmerka Short Waves Festival, międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych w Poznaniu. Od 3 lat współpracuje z Fundacją Ad Arte, w której zajmowała się m. in. dystrybucją programów filmowych na terenie kraju oraz organizacją warsztatów. Doświadczenie zdobywała przy festiwalach filmowych, takich jak: Animator Festival, Transatlantyk Festival, Off Cinema czy Ale Kino!

Michał Wiśniewski

członek zarządu Fundacji Instytut Architektury

doktor, absolwent historii sztuki i architektury, badacz historii architektury nowoczesnej i jej związków z polityką. Pracownik Międzynarodowego Centrum Kultury oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Członek zarządu Fundacji Instytut Architektury. Autor licznych artykułów i książek na temat historii architektury, kurator i współkurator wystaw architektonicznych.

Aleksandra Zienkiewicz

aktywistka miejska

Aktywistka miejska, działająca na różnych polach: zrównoważonego transportu, planowania przestrzennego, ochrony drzew i terenów zieleni; Społeczna Rzecznik Pieszych z ramienia Akcji Miasto; liderka zwycięskiego projektu do WBO nr 710 Drzewa dla Wrocławia w edycji 2016.

Jacek Złoczowski

artysta

mieszka i pracuje w Krakowie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Intermediów. Twórca instalacji interaktywnych, przestrzeni wirtualnych, animacji, słuchowisk, akcji artystycznych, aplikacji komputerowych. Współpracuje z Małgorzatą Łuczyną, tworząc grupę Większe Zło. info: www.zlo.art.pl